Nečas: Vysoké porodné se musí přehodnotit

Vysoké částky porodného, kdy stát od letošního dubna vyplácí matce za narození jednoho dítěte 17 500 Kč a za dvojčata 52 500 korun, leží v žaludku ministru práce a sociálních věcí Petru Nečasovi (ODS). Jejich razantní zvýšení těsně před volbami označil Nečas v pátek pro Právo a ČTK za čistě populistický krok, který nepřinese nic efektivního do prorodinné politiky.

"Porodné, to je jedna z věcí, která se bude muset rozumně přehodnotit. Minimálně debata o tom by podle mého názoru měla započít. Já si myslím, že to byl hrozně populistický slib," uvedl ministr, který sám je otcem čtyř dětí. "Každý, kdo je vícečetným rodičem, ví, že u pořizování věcí - a to je smysl porodného - ty náklady takhle nenaskakují. To prostě není žádná ostuda použít u druhého dítěte ten samý kočárek, který jsem použil u prvního. Dělal jsem to tak i já. Dělá to většina lidí, že si schovává oblečení a další věci," popsal Nečas.

Podle něj by bylo mnohem efektivnější investovat peníze na vysoké porodné spíše do dávek, které rodiče dostávají za péči o děti, tedy do mateřské či do rodičovského příspěvku.


Zdroj: Novinky.cz