Sex v těhotenství

Sex v těhotenství  - obrázek
Sex v těhotenství - obrázek

Těhotná žena jako jedinečná sexuální individualita
O těhotenství se často mluví jako o období, kdy se partneři musí v sexu omezit.

Následující příběhy jsou důkazem pravého opaku:
Milada se s manželem o otěhotnění snažila mnoho let. Nejprve tomu nechávali volný průchod, ale posléze zcela tomuto cíli podřídili sexuál ní život. Dalo by se říci, že ve chvíli, kdy Milada identifi kovala nastupující ovulaci, zavelela, a oba se pak v následujících hodinách a dnech snažili o co největší počet ejakulací do pochvy. Bylo to čím dál tím náročnější. Milada přestala prožívat orgasmus a manžel měl potíže se ztopořením. Otěhotnění pak znamenalo velikou úlevu i v milostném životě. Celé těhotenství si pak užívali milování podle potřeb a chuti, nikoli dle dne menstruačního cyklu…

Dana se zoufale bála otěhotnění. Měla z toho strach odjakživa. Tedy přesněji už od dob, kdy jako »náctiletá« odcházela na diskotéku a maminka vždy významně pronesla »a buď hodná…« Obě dobře věděly, co to znamená. Nedokázala si proto nikdy pořádně sex užít, i v dospělosti měla stále svou maminku v posteli za zády. I když používali s přítelem kondom v kombinaci s lokálním antikoncepčním gelem, pokaždé s úzkostí čekala na příchod menstruace. Při milování přítele neustále kontrolovala a nebyla schopna se soustředit na vlastní prožitky. Když nakonec skutečně otěhotněla a rozhodla se dítě si ponechat, mohla si konečně začít sex užívat. Říkala, že nikdy nezažila tak krásné, uvolněné a vzrušující milování jako těhotná, když mohla zapomenout na své obavy.

Klára se nikdy nepovažovala za náruživou ženu. Mívala dokonce pocit, že si manžel vedle ní nemůže moc užít. V těhotenství ale po celou dobu prožívala zvýšenou sexuální touhu, milovali se s manželem tak často, jako nikdy předtím. Byla z toho sama překvapená. Prožila dokonce i první orgasmus při souloži. Po porodu se jí po tomto období stýskalo natolik, že se stala maminkou dalších několika dětí. 

Těhotenství může být díky pozitivním fyzickým i psychickým změnám sexuálně jiskřivé období. Připraveni by na to měli být i partneři, pro které to může znamenat skutečně neočekávanou situaci, se kterou ovšem nemusí být někdy jednoduché se vyrovnat.

Jiřina patřila k lidem, kteří si vždy dělají o starost víc, než je běžné. I v těhotenství cítila velikou úzkost a strach o nenarozené dítě. Nedovolila proto partnerovi žádné sexuální aktivity. Soulož odmítala ze strachu z průniku penisu do oblasti, která již dle jejích představ patřila více miminku než partnerovi. Nedovolila ani nekoitální sex z neopodstat něné ho strachu před vlivem prožitého vzrušení a orgasmu na stav těhotné dělohy. Sama žádnou touhu ani potřebu necítila.

Pro některé ženy s neurotickými dispozicemi může být těhotenství stav zvýšené psychické zátěže. Je potřeba to respektovat. Pokud nepomůže racionální vysvětlení neopodstatněnosti obav, bylo by chybou ze strany partnera naléhat na jakékoli sexuální aktivity. Sex je dobré nahradit láskyplným objetím, ve kterém se může žena cítit bezpečně.

Jarka nikdy neoplývala vysokým sebevědomím. S manželem měli hezký klidný vztah a Jarka si často říkala, že měla veliké štěstí, že manžela potkala. Dítě s ním si hrozně moc přála, ale po otěhotnění se začala cítit zoufale nehezká a nepřitažlivá. Vadily jí více se mastící vlasy, kvalita pleti a na rů stající váha. Chuť na sex si z tohoto důvodu zakázala. I když ji partner opakovaně ujišťoval, že se mu stále líbí a že po ní touží stejně jako dřív, nevěřila mu. Během těhotenství se před ním ani jednou nesvlékla.

Problémy s nízkým sebehodnocením může některým ženám těhotenství a porod dítěte zčásti vyřešit (stanou se maminkami a to je důležitá funkce). Jak je zřejmé z příběhu Jarky, jsou i opačné situace. Ujištění a ubezpečení ze strany partnera bývá důležité, ale ne vždy dostačující.

Světlana v těhotenství ztloustla postupně o dvacet kilogramů. Ale většinu těhotenství si připadala jako »bohyně«. Byla na sebe pyšná, že čeká dítě. Po fyzické stránce se také děly příjemné změny – tak velká prsa nikdy neměla a citlivost genitálu narůstala s týdny těhotenství. Sex s manže lem se jí velice líbil. Pravděpodobně jí ale nestačil, protože si dokonce našla i milence, se kterým navázala těhotenský mimomanželský vztah.

Otěhotnění může znamenat výrazné posílení ženiny sebedůvěry. Pokud se spojí též s posílením sexuální touhy, užijí si toto období oba manželé (a někdy nejen oni dva, dlužno podotknout, že Světlanin příběh nebývá příliš obvyklý).

Iveta se od začátku těhotenství necítila dobře, měla zdravotní potíže, ranní nevolnosti neustupovaly a úna va narůstala. Její manžel neměl pro celou situaci žádné pochopení a nebyl ochoten se omezovat. Sex vyžadoval několikrát týdně, jinak Ivetu trestal podrážděností a hádkami. Slovní agresivitu vysvětloval nedostatkem sexu. Iveta se nějaký čas kvůli němu nutila. Když ale byla situace pro ni neúnosná, dokázala posléze říci ne a manžela pro toto období defi nitivně odmítnout.

Žádný člověk by se neměl do sexu nechat druhým nutit, a pro těhotnou ženu to platí dvojnásob. Není dobré se nechat ovlivňovat vyhrožováním či vydíráním. Manipulace prezentováním stresu vyplývajícího z nedostatku sexu bývá v tomto ohledu obehranou písničkou. Každý je schopen tento defi cit řešit masturbací.

Partner těhotné ženy

Milan se na těhotenství manželky velice těšil, nejen proto, že si dítě přál. Protože se důkladně předem teoreticky připravoval, přečetl mnoho knížek, ve kterých se kromě jiného dočetl, že těhotenství je pro ženu obdobím vrcholové sexuální aktivity. Těšil se tedy, že si užije. Je pravda, že jeho žena byla při milování spíše prudérní a mnoho toho nedovolila. Milan netrpělivě přečkal období prvního trimestru, kdy (jak z knížek věděl) trpí ženy nevolností a sex jim mnoho neříká. Jeho manželka také po otěhotnění přerušila veškeré sexuální aktivity. Když se těhotenství překulilo do dalšího období, nemohl se dočkat, ale nic nepřicházelo. Byl pak velice zklamán, protože manželka se k milování odmítla v těhotenství definitivně vrátit.

Každý člověk je individualita i po sexuální stránce a nemusí reagovat předvídatelně či podle příruček. Těhotenství je pro ženy obdobím mnoha změn a je třeba v podstatě počítat s jakýmkoli typem vývoje sexuálního života, včetně jeho ukončení.

Jan se svou partnerkou se na dítě těšili. Měli vyřešené zázemí, fi nančně na tom byli dobře a měli se rádi. Brzy po otěhotnění ale zjistil, že jeho přítelkyně pro něj ztratila jakoukoli sexuální atraktivitu. Byl schopen ji vnímat především jako matku bu doucího dítěte a snesl by jí modré z nebe. S narůstajícím bříškem v něm ale nevyvolávala žádnou erotickou emoci. V průběhu těhotenství spolu kvůli tomu měli nesčetné konflikty. Přítelkyně to vnímala jako zradu a dlouho po narození dítěte mu to nemohla odpustit.

V těhotenství je třeba počítat i s uvedenou variantou vývoje. Pokud pro muže ztratí žena v tomto období přitažlivost, neměl by se tento fakt ani přeceňovat, ani podceňovat. Skutečně se to může stát. Je vhodné o situaci hovořit a partnerku maximálně ujišťovat o své lásce, věrnosti a také o určité výjimečnosti situace. Sex je dobré nahradit v co nejvyšší míře mnoha jinými formami tělesné a duševní blízkosti a lásky. Cítí-li žena sexuální potřebu, může ji naplnit autoerotikou, či je možné využít jednostranné nekoitální uspokojení. V žádném případě se nedoporučuje, aby se muž do sexu nutil.

Jiří netušil, co pro něj bude těhotenství přítelkyně v sexu znamenat. Byl mile překvapen, že se vlastně vůbec nic oproti dřívějšku nezměnilo. S přibývajícími týdny jen přestali používat některé polohy, což ale nijak nevadilo, protože pro přítelkyni bylo vždy podstatným zdrojem sexuálního vzrušení dráždění klitorisu. Naposledy se milovali to ráno, kdy se ve večerních hodinách dcera narodila.

Sex v těhotenství může probíhat i takto ideálně. Mnohem pravděpodobněji se to stane tehdy, když ani v období před otěhotněním nemá dvojice v sexu žádné problémy.

Jakub se jen těžko smiřoval s tím, že těhotenství přineslo jeho manželce více starostí než radosti. Už tak nervózní žena se stala ještě úzkostnější a pečlivější, což se takřka nedalo snést. Snažil se jí maximálně vycházet vstříc. Ztratil ale úplně sexuální touhu. Na manželčiny sexuální signály se nicméně snažil reagovat, což přineslo jen oboustranné zklamání díky totálnímu selhání erekce.

Dostane-li se dvojice v průběhu těhotenství do krizové situace, ať už v sexu nebo ve vztahu, neměla by se ostýchat vyhledat odborné poradenství a neměla by to nechávat na období po narození dítěte. To už mohou nastat úplně jiné starosti a neřešený problém se může uložit v mysli partnerů jako časovaná bomba. 

Účast muže u porodu a sex

Účast muže u porodu bývá někdy zpochybňována možnými důsledky ve smyslu ztráty chuti na sex s partnerkou, kterou muž viděl v takto náročné situaci (a případně se vše ještě zkomplikovalo výčitkami za to, že žena trpí následkem oplodnění od něj). V sexuologických poradnách se s podobnými klienty nesetkáváme, pokud ano, zdá se, že uvedené důvody jsou spíše zástupného charakteru a za ztrátou mužovy chuti je nějaký jiný problém. Nicméně i z uve dených důvodů by měla být účast partnera při porodu veskrze dobrovolnou záležitostí.

 

 Autor: H. Fifková, z knihy prof. MUDr. A. Pařízka, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015

.