Atopický ekzém

Atopický ekzém - obrázek
Atopický ekzém - obrázek

Atopický ekzém (odborně atopická dermatitida) je nejčastější chronické kožní onemocnění postihující 10–30 % dětské populace.  Typický prvek tohoto onemocnění je tzv. atopie – dědičný sklon k rozvoji alergických onemocnění (v rodinách pacientů s atopickým ekzémem je zvýšený výskyt dalších onemocnění  na podkladě alergie).Přetrvávání ekzému do dospělého  věku je méně časté, pacienti jsou však v průběhu dalšího života ohroženi rozvojem  astmatu či alergické rýmy. Tento proces označujeme jako tzv. alergický pochod. Atopická dermatitida ale nemusí vznikat jen na alergickém  podkladě. Zhruba u 20–30 % pacientů se jedná o nealergickou (odborně intrinzitní formu), která nemá známý vyvolávající podnět (odborně alergen). Příčinou  vzniku ekzému je funkční  porucha kůže, která je extrémně  suchá a náchylná k poškození.

Onemocnění může postihovat jedince všech věkových kategorií. Nejobvyklejší je však tzv. kojenecká forma, objevující se mezi 2. – 6. měsícem. Ekzém začíná v oblasti obličeje a kštice a postupně se šíří na celé tělo. Kůže je červená, pokrytá drobnými pupínky až puchýřky, které praskají a dochází k mokvání. Celá plocha se poté pokrývá stroupky (lidově ouročky). Vzhledem k značnému svědění jsou děti často neklidné a budí se ze spánku. Škrábáním ložisek dermatitidy dochází ke zhoršování stavu, a navíc může dojít k zanesení infekce.

Základním předpokladem úspěšné léčby je vyloučení zhoršujících  faktorů, jako jsou známé alergeny, pasivní kouření apod. Další podpůrná opatření spočívají ve výběru správného oblečení, mycích prostředků a v úpravě jídelníčku. V léčbě jsou nejdůležitější  složkou tzv. emoliencia, což jsou látky, které působí jako bariéra v rohové vrstvě kůže a udržují tak její dostatečnou vlhkost (například Balmandol olej, Linola krém, Lipobase krém, Excipial krém, Oilatum gel, Unguentum leniens, modrá Indulona). Vhodné jsou pouze krátké sprchy či koupele s přídavkem oleje (například Linola-fett ölbad, Balneum hermal, Bübchen baby koupel, Oilatum emolient bal), po kterých kůži jen lehce osušíme, ale nikdy nedrhneme ručníkem! Ochranný krém je nutné nanést ihned, aby zbytečně nedošlo ke ztrátě vlhkosti.

Atopický ekzém je typický svým kolísavým průběhem  – střídají se stavy relativního zlepšení a zhoršení, při nichž je někdy nutné léčbu doplnit lokálními přípravky na bázi kortikosteroidů či celkově  podávanými antihistaminiky.  Léčba komplikované atopické dermatitidy patří již do rukou dětské dermatologické  ambulance.

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015