Co by měli vědět rodiče o kůži

Co by měli vědět rodiče o kůži - obrázek
Co by měli vědět rodiče o kůži - obrázek

Kůže je největším a velmi důležitým  orgánem  lidského  těla. Neslouží  pouze jako zevní tělní obal, ale má mnoho významných funkcí. Podílí se na udržování vyrovnaného vnitřního prostředí a zajišťuje přiměřený výdej vody z organismu, slouží jako bariéra proti bakteriím, plísním a virům, podílí se na obranných imunitních reakcích a udržuje stabilní tělní teplotu. Kůže produkuje  maz, pot, bílkovinu  keratin a pigment melanin. V neposlední řadě stojí i smyslová činnost; kůže je ústrojím čití tlaku, bolesti, chladu a tepla.

Novorozenecká a kojenecká kůže je však méně odolná vůči nepříznivým zevním vlivům než kůže většího dítěte nebo dospělého.  Její povrchní  vrstva (pokožka) je tenčí a na povrchu  není dostatečně vyvinutý kyselý ochranný tukový plášť. Spodní vrstva (odborně  škára) váže, ale i ztrácí velké množství vody. Spojení  mezi pokožkou a škárou není ještě pevné a imunologická obranyschopnost se teprve vy- víjí. Kůže v novorozeneckém a kojeneckém věku je proto více náchylná k podráždění a vysušení a má zvýšenou náchylnost k infekcím.  Teprve v předškolním věku zastává kůže všechny funkce jako u dospělého  a až v období dospívání má stejnou tloušťku, jako mají dospělí.

Kožní povrch  novorozenců a kojenců s ještě nedostatečně vyvinutou  funkční epidermální bariérou  snáze propouští  infekční  agens všeho druhu také proto, že na kožním povrchu  chybí stabilizovaný  »ekosystém«  obranné  mikroflóry  bakterií a nižší produkce  mazu nezajišťuje ještě potřebné kyselé pH kožního povrchu. Na kůži zdravého člověka žije mnoho mikroorganismů. Již při průchodu  porodními cestami matky získává novorozenec první mikroorganismy, další pak postupně přibírá v prvních týdnech života ze svého okolí (probíhá tzv. kolonizace  kůže). Pro zdravého jedince jsou tyto mikroorganismy  neškodné, a pokud není rovnováha mezi hostitelským organismem a mikroorganismem narušena, brání tato obranná mikroflóra pronikání do kůže těch bakterií, které mohou vyvolávat infekce.

Při péči o pokožku je třeba brát v úvahu i to, že u novorozence a kojence  je poměr plochy kožního povrchu  ke hmotnosti  5krát větší než u dospělého, a je tedy velké riziko vstřebávání všech látek (i léčiv), kterými pokožku ošetřujeme.

Aby kůže zvládla všechny své náročné funkce a dovedla se vyrovnat s nepříznivými zevními vlivy, které zhoršují  její činnost, musíme o ni přiměřeně pečovat. S touto péčí je třeba začít již v novorozeneckém věku. Při výběru kosmetických  přípravků pro novorozence  a kojence hledíme hlavně na ochranné schopnosti jednotlivých produktů.  Látky obsažené v dětské kosmetice  musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat volné dýchání pokožky a zároveň působit pro- tizánětlivě. Dětská kosmetika  by neměla obsahovat alergizující  složky. Vybíráme takové kosmetické  přípravky, které obsahují pouze minimální  množství speciálně vybraných parfémů a konzervačních  látek, které jemnou dětskou pokožku nedráždí a nealergizují  ani při dlouhodobém používání.

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.

Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015