Mastitida - zánět prsní žlázy

Mastitída - zánět prsní žlázy - obrázek
Mastitída - zánět prsní žlázy - obrázek

K rozvoji mastitidy dochází nejčastěji kolem 3. týdne po porodu a v období snížené frekvence přikládání  dítěte k prsu (zavádění příkrmů). Prs je horký, oteklý a bolestivý; stav je doprovázen  horečkou  nad 38 °C, třesavkou a pocitem  celkové schvácenosti. 

Rozvoji mastitidy může předcházet  ucpání mlékovodu  s nastupující infekcí, nejčastěji způsobenou  zlatým stafylokokem.  Při mastitidě bývá častěji postižen jeden prs, a to v dolní a boční části. Účinnou léčbu představuje 

  • celkové podání protistafylokokových antibiotik (například Duracef).
  • dalšími podpůrnými opatřeními jsou: studené a teplé obklady (teplý obklad přikládáme před vlastním kojením, studený poté v období mezi kojením),
  • časté kojení i z postiženého  prsu a uvolnění dvorce odstříkáním před kojením.  Přitom je důležité začít kojit nejprve  z postiženého prsu. 

Při kojení z postiženého  prsu je doporučeno časté střídání poloh s preferencí polohy, kdy bradička dítěte směřuje k bolavému místu. V léčbě bolesti není třeba se obávat prostředků  tišících bolest, neboť běžně podávané dávky paracetamolu či ibuprofenu  prostupují  do mateřského mléka jen v minimální míře a nejsou tedy pro dítě škodlivé.

 

Autoři: prof. MUDr. Tomáš Honzík PhD., prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.,