Očistné klyzma

Očistné klyzma - obrázek
Očistné klyzma - obrázek

Představuje očistné klyzma před porodem ztrátu lidské důstojnosti?

Očistné klyzma bývá někdy kritizováno a principiálně odmítáno. A to přesto, že pro porod přináší řadu výhod.Očistné klyzma pomůže vyprázdnit stolicí naplněné tlusté střevo, které může snižovat kontrakce dělohy (nervový účinek) a bránit vedoucí části plodu vstupovat do pánve (mechanický účinek). Vlažný roztok často děložní kontrakce naopak mírně posiluje.

Po vyprázdnění tlustého střeva nedochází k nechtěnému úniku stolice ve II. době porodní, kdy rodička s použitím břišního lisu tlačí. Pak nechtěný únik stolice předstsavuje pro ženu psychicky negativní handicap, který často zhoršuje její spolupráci a hygienicky předtavuje i riziko pro novorozence.

Místo očistného klyzmatu je možné použít gel, který si do konečníku zavede žena sama nebo porodní asistentka. Ovšem gel má několik nevýhod. Jeho pořízení je dražší, účinek obvykle není tak efektivní a obtíže může činit i načasování jeho podání.

Avšak na podání či nepodání očistného klyzmatu nebo gelu nestojí principy dnešního porodnictví. Pokud žena nesouhlasí s vyprázdněním stolice před porodem, pak by mělo být povinností zdravotnického personálu této žádosti vyhovět. Plný močový měchýř může snižovat kontrakce dělohy (nervový účinek) a bránit vedoucí části plodu vstupovat do pánve (mechanický účinek).

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015