Výbava pro miminko

Výbava pro miminko - obrázek
Výbava pro miminko - obrázek

Připravily jsme pro Vás orientační seznam věcí, jež budete potřebovat pro své miminko a pár praktických rad.

Kočárek
Dnes je opravdu široký výběr. Vybírejte si kočárky, které mají snímací potah, abyste ho mohly kdykoliv vyprat, praktičtější jsou tmavší barvy. Pokud není ve výbavě, je dobré dokoupit  si pláštěnku na kočárek a síťku na ochranu proti hmyzu. Nekupujte si kočárky malé, děti z nich brzy vyrostou.  Pokud zvažujete  tzv. trojkombinaci, uvědomte si, v jakém ročním období se vaše miminko narodí, a hlavně, zda tento bytelný kočárek využijete i tehdy, až vaše miminko vyroste. Možná bude pro manipulaci s ním lepší lehčí sportovní kočárek, tzv. golfky, myslete na to, v jakém terénu se budete s kočárkem pohybovat (zda má kočárek kolečka velká, malá, 3 nebo 4), důležité je, zda má nastavitelnou výšku madla.

Autosedačka
Nekupujte nejlevnější typy. Důležitá je bezpečnost miminka.

Přebalovací pult
Než ho půjdete vybírat, uvědomte si, kde budete miminko  přebalovat. Velmi praktické je, když si koupíte nebo necháte vyrobit komodu,  kterou později  po odstranění horní přebalovací desky můžete použít i jako skříňku. Dobré je, když má hned pod přebalovací deskou zásuvku, kam si dáte všechny věci, které na přebalování potřebujete, abyste nemusela od miminka již odbíhat.

Elektronická chůvička
Kupujte si ji jen od renomovaných firem a rozhodujte se podle vzdálenosti, na kterou ji potřebujete.

Postýlka
Když postýlku vybíráte, nechte si poradit od odborníků. Vždy zkontrolujte zabezpečení, výhodou je stahovací postranice a velice důležitá je kvalitní matrace. Tzv. látkové mantinely do postýlky nejsou nutné, mají jen estetický vliv a navíc při stahování postranice překážejí.

Přikrývka
Většinou se nabízí v kombinaci s polštářem, který použijete později. Velmi dobrá je výplň z dutého vlákna, navíc je prací. Některým  maminkám se osvědčil tzv. spací pytel, ve kterém se miminko neodkope.

Povlečení na deku
Kupte dvě.

Prostěradlo
Také si kupte raději dvě, ať máte na výměnu, lepší je prostěradlo vypínací.

Podložka na ochranu  matrace
Dnes koupíte i prací, která absorbuje vlhko a miminko se na ní nepotí.

Zavinovačka
Když ji budete kupovat, tak vybírejte tu, která má prací vložku. Uvědomte si, že ze zavinovačky vám miminko rychle vyroste, proto dnes je možná oblíbenější a praktičtější  tzv. rychlozavinovačka.

Přikrývka larisa
Můžete si pořídit dvě, jednu budete mít do kočárku a druhou na doma.

Babyvak, klokanka a šátek
Kupujte si je až po narození dítěte, ať si můžete vyzkoušet, co je pro vás nejpohodlnější.

Vanička
Předem si promyslete, kde budete miminko koupat, někdy pomůže pevná deska položená přes vanu v koupelně. Vyberte bezpečné místo, aby nedošlo k převrhnutí, kde zároveň nebude vadit, že se při koupání nacáká. Měla by to být místnost, která se dá předem vyhřát.

Lehátko do vody
Je výhodné zvlášť zpočátku, kdy si nebudete jistá, a usnadní vám při koupání manipulaci s miminkem.

Dětská kosmetika
Je třeba zvolit kosmetiku nejen hypoalergenní, ale i finančně dostupnou.  Nedoporučuje se kupovat kosmetiku s heřmánkem, který vysušuje a může děti i alergizovat.

Mastička na opruzeniny
Vyrábí se buď v tubě, nebo vám ji zhotoví v lékárně. Neobstarávejte si ji dopředu, má omezenou dobu trvanlivosti.

Indulona
Klasická modrá je výborná na odstraňování suché a loupající se kůže ve vlasech.

Kartáček na vlasy
Vždy vybírejte měkký.

Vatové tyčinky
Dnes se nečistí dětem uši každý den a do hloubky.  Čistí se pouze ústí zvukovodu. Tyčinky můžete použít i na čištění nosu. Vždy dávejte pozor, abyste miminku neublížila.

Nůžky na nehty nebo kleštičky
Pro děti jsou speciální a měly by mít svoje. Nůžky nejsou ostré, abyste miminku neublížila. Nehty nestříhejte dokulata, ale rovně. Nejlépe se nehty stříhají, když miminko spí.

Navlhčené ubrousky
Jsou výborným pomocníkem, zvlášť na cestách.

Papírové podložky na přebalování
Z jedné strany jsou nepropustné. Pro miminko si kupte ty nejmenší.

Hračky
Vždy vybírejte zdravotně nezávadné, omyvatelné či prací, nesmějí být ostré. Nemusíte jich kupovat mnoho, je to nejčastější  dárek k narození miminka od příbuzných a přátel.

Kojenecké lahvičky a savičky
Můžete je mít připravené doma již před porodem,  i když předpokládáte,  že budete kojit.

Kartáč na lahve

Dudlíky
Některá miminka je vůbec nepotřebují, proto jich nekupujte mnoho druhů. Stačí dva – jeden latexový a jeden silikonový. Miminko si obvykle oblíbí pouze jeden druh.

Teploměr
Malým dětem se nejlépe měří teplota rektální rychloběžkou, která pomáhá i při bolení bříška, zvlášť u chlapců. U rektální rychloběžky musíte vždy odečíst 0,5 stupně. Varianty teploměrů v dudlíku nejsou moc praktické.

Odsávačka hlenů
Postačí ta nejlevnější, kterou koupíte v každé lékárně. Avšak praktičtější a šetrnější pro miminko je odsávačka, kterou lze připojit na běžný domácí vysavač.

Pleny
Dnes je na trhu opravdu mnoho značek. Volte takové, které i po několikátém odlepení stále drží. Jakmile si budete jistější a manuálně zručnější, tak další výběr záleží na vás. I když budete používat pleny na jedno použití, je nutné, abyste měla připravené  také pleny látkové, asi 20 kusů.

Dětské osušky
Dobré jsou tzv. tetra osušky, vypadají jako větší látkové pleny.

Žínky
Alespoň dvě, na horní a dolní část těla zvlášť.

Zpravidla ve všech porodnicích platí, že věci pro miminko jsou k dispozici. Pokud tomu tak není, upozorní vás na to již v těhotenských poradnách. To znamená, že věci pro miminko necháte doma a manžel nebo příbuzní vám je přivezou, až půjdete s miminkem  domů.

Když budete tašku pro miminko  balit, přihlédněte k ročnímu  období, kdy půjdete s miminkem domů. Do tašky zabalte:

 •  látkové pleny 2 ks,
 • plenkové  kalhotky 2 ks,
 • body nebo košilku,
 • kabátek, čepičku, ponožky, zavinovačku nebo rychlozavinovačku, tašku na převoz nebo autosedačku.

Málokterá maminka si uvědomí,  že oblečení  pro miminko musí prát v pracím prášku určeném přímo pro miminka. V dnešní době, kdy zhruba každé druhé dítě trpí alergií, se může stát, že značku pracího prášku budete muset několikrát vyměnit a hledat pro své miminko tu nejvhodnější.

Oblečení pro miminko

Kupujte vždy jen bavlněné věci. Pokud budete oblékat miminku něco pleteného, tak ne přímo na holé tělo. Oblečení  pro miminko nekupujte mnoho, rychle z něho vyroste. Optimální je u donošených miminek velikost 56–60. Přihlédněte také k ročnímu období, ve kterém se vaše miminko narodí.

 • košilky, body, trička – 5–7 kusů, výborná jsou body, která mají rozepínací výstřih, usnadňují a urychlují přebalování,
 • dupačky – 4–6 kusů, kupujte takové, které jsou na rozepínání  mezi nožičkama, opět to urychluje  svlékání a oblékání,
 • bavlněné kabátky – 4 kusy,
 • čepičky – v zimě pletené nebo fleecové.  Pod ně vždy ještě dávejte bavlněné nebo přízové. Pro malé děti jsou lepší čepičky na zavázání, ty hezké a moderní kulichy jim padají,
 • ponožky,
 • rukavičky,
 • kombinézy.

 

Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.