Deset inteligentních kroků pro vaše dítě

Deset Inteligentních kroků pro vaše dítě - obrázek
Deset Inteligentních kroků pro vaše dítě - obrázek

Deset inteligentních kroků, které připraví vašemu dítěti úspěšný start do  života…

1. Plánované rodičovství.

Dobu svého otěhotnění si v dnešní době můžete naplánovat a na těhotenství se v klidu připravit. Pokud si nevíte rady, jistě vám ochotně poradí váš ženský lékař.

2. Kyselina listová
Tři měsíce před plánovaným otěhotněním zařaďte do svého denního jídelníčku kyselinu listovou (odborně acidum folicum). Je lhostejné, zda  formou tablet nebo potravinových doplňků. Kyselina listová významně snižuje výskyt vrozených vývojových vad centrální nervové soustavy, zejména rozštěpů páteře (odborně spina bifida). Množství a délku užívání tohoto vitaminu konzultujte se svým  lékařem.

3. Očkování
Dbejte na včasné očkování proti zarděnkám (odborně rubeolla) a planým neštovicím (odborně varicella). Zkontrolujte si datum posledního očkování proti tetanu (každých 10 let).

4. Oprostěte se od špatných návyků.
Kouření. Je vhodné včas přestat s kouřením. Ne se pokoušet vzdát kouření, když zjistíte, že jste těhotná, nebo dokonce v průběhu těhotenství. Kouření způsobuje spontánní potraty, opožďování růstu plodu a předčasné odlučování placenty. Alkohol. Velmi malé a občasné požití alkoholických nápojů v průběhu těhotenství neškodí, avšak lepší je abstinovat.

5. Tělesná hmotnost.
Nadváha způsobuje zvýšené riziko těhotenského diabetu, vysokého tlaku a preeklampsie.

6. Preventivní lékařská prohlídka
Pokud se rozhodnete otěhotnět, je namístě předtím absolvovat vyšetření u svého lékaře. Zjištění, že jste zdravotně v pořádku, vás uklidní. Pokud tomu tak nebude, lékař vám včas navrhne příslušná léčebná opatření.

7. Chronická onemocnění
Ženy s chronickým onemocněním by měly  plánované rodičovství včas probrat se svým lékařem, event. s příslušným specialistou. Někdy je třeba upravit dlouhodobě nasazenou léčbu. Svému lékaři rovněž včas sdělete, vyskytují-li se ve vaší rodině nějaké dědičné choroby.

8. Antikoncepce
S pokusem o oplodnění je vhodné počkat měsíc po vysazení hormonální antikoncepce. Menstruace po vysazení přípravku je dobrým signálem, že děloha, resp. děložní sliznice (odborně endometrium) je připravena přijmout oplodněné vajíčko. Hormonální antikoncepce nepředstavuje pro plod  žádné riziko.

9. Rada budoucím otcům
Zásadní podmínkou pro oplození je dostatečný počet zdravých  spermií. Muži  by se v době chystaného početí měli vyhnout pobytu v sauně nebo parní lázni. Vysoká teplota má  negativní vliv na  tvorbu spermií, stejně tak kouření a nadměrné množství alkoholu. Věk muže není oproti věku ženy až tak důležitý.

10. Pracovní povinnosti a tělesná zátěž
Mějte připraveny varianty pro  změnu pracovního režimu ve svém zaměstnání. Dělejte v těhotenství jen to, co vás  baví a uspokojuje. Pokud se objeví nějaké obtíže, neváhejte požádat svého lékaře o vystavení pracovní neschopnosti. Pokud je rozumný, tak vám  jistě vyhoví. Je v zájmu celé společnosti, aby  těhotná žena porodila zdravé dítě v termínu porodu. Unavené a bez nálady pracující těhotné naše hospodářství na nohy skutečně nepostaví.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015