Péče o čistotu pokožky

Péče o čistotu pokožky - obrázek
Péče o čistotu pokožky - obrázek

Kůže se sama podílí na udržování  tělesné  čistoty tzv. procesem samočištění, tedy trvalým nepostřehnutelným jemným  olupováním povrchních vrstev pokožky. Tomu napomáháme pravidelnou večerní koupelí. Voda sama však nestačí k důkladnému  očištění pokožky od nahromaděných nečistot. Pot, sliny, zbytky mléka, stolice a moč při delším kontaktu jemnou  tenkou kůži dráždí a mohou vyvolat zánět. Krátká očistná koupel, pokud se použijí vhodné mycí prostředky, je proto vhodná každý den.

Pro novorozence nikdy nepoužíváme  mycí a koupelové  prostředky  určené pro starší děti, ale nakupujeme takovou koupelovou kosmetiku,  která je speciálně vyvinutá a testovaná pro toto období  vývoje dítěte a nezpůsobuje alergie (odborně hypoalergenní),  tedy obsahuje pouze takové složky, které kůži nedráždí a nealergizují ani při dlouhodobém používání. Jako mycí přípravky volíme buď speciální dětskou koupel,  která neobsahuje mýdlo ani barviva a lze ji využít i k mytí jemných vlásků, nebo speciální dětská mýdla. Vhodné jsou přípravky založené na povrchově aktivních látkách, které vytvářejí velké kulovité útvary mycího prostředku  (odborně micely),  které šetrně dokážou odstranit z povrchu  pokožky  nečistoty  rozpustné v tucích.

Pokud vybíráme dětské mýdlo, musí být neutrální nebo slabě kyselé a mělo by obsahovat bohatou tukovou a hydratační složku, aby nedocházelo  k vysušení novorozenecké pokožky. Nepřidáváme  do koupele  koupelové  pěny, protože pokožku příliš vysouší a při častém používání mohou citlivější  děti i dráždit. Po každé koupeli ihned ošetříme  celé tělo i končetiny  zvláčňujícím tělovým mlékem  nebo dětským olejem; takto udržíme přirozenou vlhkost v pokožce a chráníme ji před vysušením a podrážděním.

Někteří rodiče novorozenců upřednostňují po koupeli  ošetřování rostlinnými oleji. Dříve to bývala zavedená péče v novorozeneckém období, která se předávala z generace na generaci. Ošetření slunečnicovým olejem  zakoupeným  v lékárně v prvních 2–4 týdnech po porodu je možnou variantou. Olivový olej k celotělovému pravidelnému ošetřování však vhodný není, protože obsahuje vysokou koncentraci kyseliny olejové, která při zabudování do tukové složky rohové vrstvy pokožky narušuje její strukturu, a tím prolamuje její bariérovou funkci. U kojence od 2. měsíce již však vždy doporučujeme pravidelně používat dětská kosmetická pleťová mléka nebo vhodné dětské oleje (včetně těch na minerální bázi), za kterými stojí mnohaletý výzkum, jsou speciálně vytvořené pro novorozenecký a kojenecký  věk a obsahují přísady, které pokožku ochraňují a napomáhají její regeneraci.

Pokud má novorozenec nebo kojenec mimořádně suchou pokožku i přes pravidelné zvláčňování  pleťovými  mléky a dětskými oleji, nebo se objeví prvé známky atopického  ekzému, omezíme  frekvenci  celkové koupele  na 3krát v týdnu a ostatní dny krátce omýváme jen místa vlhké zapářky. U zdravého novorozence a kojence doporučujeme pravidelnou  každodenní  večerní  koupel;  kůži nejen že zbavíme nečistot, ale je to i pěkný rodinný rituál s příjemným zakončením  dne a signálem ke klidnému  nočnímu spánku.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015