Fyziologické změny v těhotenství

Kardiovaskulární funkce v těhotenství: vliv polohy


Cardiovascular function in pregnancy: effects of posture


BJOG 108, 2001, č.4, s.344- 352


Del Bene R., Berletta G., Mello G. A ost.


Bader prvý popsal hemodynamický profil u těhotných žen v klidu a při cvičení. Je dobře známo, že se srdeční výdej v těhotenství zvětšuje, ale není shoda o velikosti toho vzestupu a době kdy k němu dochází. Naopak jen málo studií se zabývalo změnami v závislosti na změně polohy.


Autoři vyšetřili celkem 16 zdravých žen. Byly vyšetřovány tři měsíce před těhotenstvím, na konci prvého a druhého trimestru, v polovině třetího trimestru a za 6 měsíců po porodu. Sledována byla srdeční frekvence, arteriální tlak, echokardiografický objem v levém srdci v end-diastole a end-systole a to v poloze na zádech a ve stoje.


Srdeční výdej v poloze na zádech významně vzrostl (28 %). Vzestup byl největší v druhém trimestru a zůstával na stejných hodnotách i v polovině třetího trimestru a navrátil se k původním hodnotám po porodu. Srdeční výdej vzrostl také při aktivní ortostatické poloze. Vzestup byl větší (70 %) při nižších  prekoncepčních hodnotách. Změna polohy vyvolala stejné změny v srdeční frekvenci, arteriálním tlaku a ejekční frakci levé komory před, během i po těhotenství. Nicméně zmenšení srdečního výdeje ve stoji bylo významně sníženo v druhém trimestru a chybělo v trimestru třetím (p = 0,021) To bylo způsobeno významně menším vzestupem systémové cévní rezistence, ke kterému dochází v prvém trimestru a významně menším poklesem levostranných komorových objemů v end-diastole, které vídáme v polovině třetího trimestru. 


Závěr: Tato zjištění ukazují, že zvýšený srdeční výdej je odpovídajícím způsobem v těhotenství udržován  při změnách polohy  optimalizací odpovědí před a po zátěži.


Doc. MUDr. Jiří Zikmund, CSc.