Kdy půjde nezralé miminko domů?

Kdy půjde nezralé miminko domů
Kdy půjde nezralé miminko domů

Je to vytoužený okamžik všech rodičů. Konečně se zbavit přísného dohledu všech sestřiček a lékařů a odnést si miminko do prostředí a pohodlí svého domova. Tato otázka většinou zazní již v prvních hodinách po porodu. Přibližně se vytoužený termín pohybuje někde kolem plánovaného termínu porodu.

Aby  mohlo být nezralé miminko propuštěno domů, musí však splňovat několik základních požadavků:

  • ukončený alespoň 36. týden těhotenství (to proto, že se výrazně snižuje riziko apnoických pauz a předpokládá se již celková stabilita),
  • hmotnost při propuštění se na jednotlivých  pracovištích liší a je spíše určována obvodními pediatry, kteří si tyto děti přebírají do následné péče. Pohybuje se většinou mezi 1800–2500 g,
  • na postýlce si udrží uspokojivou tělesnou teplotu,
  • je schopno se samo uživit (kojení, sání z lahvičky, stříkačky),
  • má stabilizovaný nález na očním pozadí, který již nevyžaduje pravidelné kontroly (u dětí narozených před 32. týdnem těhotenství).

Transport nezralého  miminka domů se nijak neliší od transportu čtyřdenního nebo pětidenního donošeného novorozence po porodu. I tyto děti dospěly k období kolem plánovaného termínu porodu a je možno se k nim chovat úplně stejně, pouze jedna věc je přece jen odlišná. Maminky již většinou mají po šestinedělí, nic je nebolí, vracejí se do zaběhnutého režimu.

Děti, které jsou propouštěny kolem plánovaného  termínu porodu, však mají před sebou ještě několik týdnů tzv. "šestinedělí".  Toto období by mělo být obdobím  klidovým. Proto nejsou vhodné velké návštěvy, chování všemi kamarádkami a celou rodinou, návštěvy nákupních center... I když je miminko  na světě již několik týdnů, je potřeba mu "klidové  období" dopřát.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. a prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015