Nedejte rakovině děložního hrdla šanci - braňte se, dokud je čas

Nedejte rakovině děložního hrdla šanci - braňte se, dokud je čas  - obrázek
Nedejte rakovině děložního hrdla šanci - braňte se, dokud je čas - obrázek

Každé dvě minuty zemře jedna žena na světě na rakovinu děložního hrdla. Téměř vždy ji způsobuje  lidský papillomavirus  (Human Papilloma Virus, HPV). Během svého života se s infekcí virem HPV setká až 80 % všech žen. Většinou jde jen o banální krátkodobou infekci. U některých žen však virus může přetrvávat a zvyšovat pravděpodobnost vzniku rakoviny. V průběhu života může docházet i k opakovaným infekcím.

Rozvoj bezpříznačných předstupňů  rakoviny děložního hrdla může trvat mnoho let. Při pravidelných  preventivních prohlídkách  u gynekologa lze pomocí cytologických  stěrů z čípku a hrdla zachytit časná stadia možného ohrožení. Tyto přednádorové změny se pak odstraní zpravidla ambulantním a bezbolestným  ošetřením.

Mnoha případům rakoviny děložního hrdla je možné předcházet očkováním, které zabrání samotné infekci HPV. Od roku 2007 je již toto očkování dostupné v ČR a očekáváme, že sníží pravděpodobnost vzniku rakoviny děložního hrdla vakcinovaných o více než 70 %. Očkování chrání i proti mnoha dalším nebezpečným či nepříjemným chorobám.

Očkování je určeno nejen dívkám, které ještě nezačaly sexuálně žít, ale také ženám sexuálně aktivním, protože může zabránit i opakovaným infekcím virem HPV.

Myslete na své zdraví a navštěvujte pravidelně svého gynekologa!

 

MUDr. Vladimír Dvořák
místopředseda  České gynekologické a porodnické
společnosti  ČLS JEP
a
předseda České odborné společnosti
pro cervikální patologii a kolposkopii