Výhody kojení pro dítě

Výhody kojení pro dítě - obrázek
Výhody kojení pro dítě - obrázek

Snížení frekvence  infekcí

Prostřednictvím ochranných  látek obsažených v mateřském mléce (imunoglobulin A, laktoferin,  lyzozym, oligosacharidy – viz výše) je dítě s nedostatečně  vyvinutým imunitním  systémem chráněno proti některým infekcím.  Kojení v prvních měsících života významně snižuje frekvenci zánětů nosohltanu a středouší dokonce i ve věku 6 let. Efekt kojení může být patrný i později v případě zánětů dutin. Dále je prevencí průjmových  onemocnění.

Snížení alergií

Kojení prokazatelně snižuje riziko rozvoje atopického  ekzému a bronchiálního astmatu. Zavádění složek potravy, které mohou vyvolat alergické reakce (odborně alergeny) v období tzv. imunologického okna (4.–6. měsíc) snižuje riziko potravinových alergických reakcí, včetně alergie na pšenici. Dále se zdá, že zavedení lepku ještě v době kojení je i určitou prevencí celiakie.

Snížení rizika rozvoje civilizačních  chorob

Ukazuje se, že časná výživa dětí je zásadní pro tzv. nutriční programování, které může mít v některých případech za následek rozvoj civilizačních chorob. Bylo prokázáno, že kojení snižuje riziko obezity, cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu v pozdějším  věku.

Kojení dále snižuje riziko rozvoje syndromu náhlého úmrtí novorozence.

 

Autoři: prof. MUDr. Tomáš Honzík PhD., prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.,