Zásady správného kojení

Zásady správného kojení - obrázek
Zásady správného kojení - obrázek

Na rozvoj tvorby mléka má největší vliv právě samo kojení. Čím častěji dítě matka k prsu přikládá, tím více mléka se vytvoří. 

Dítě by mělo být po porodu přiloženo k matčinu prsu co nejčasněji – v případě regionální anestezie je dokonce možné dítě přiložit již v průběhu  nekomplikovaného císařského řezu.

V průběhu  novorozeneckého  věku podporujeme kojení bez omezování délky a frekvence  (10–12krát denně),  tedy tak často, jak si dítě vyžádá. Postupem času se počet kojení  ustálí na frekvenci 7–8krát denně, z čehož dvě kojení bývají v noci. Po třech měsících dítě obvykle vynechává jednu noční dávku.

Vhodné je kojit střídavě z obou prsů, aby se před dalším kojením v prsu stačilo dotvořit nové mléko (z obou prsů během jednoho kojení kojíme jen do rozvinutí laktace). Dítěti by při správné technice  neměly tváře vpadávat dovnitř a neměl by být slyšet srkavý zvuk přisávání vzduchu.

Pro matku je kojení  příjemné, nezpůsobuje jí bolest a bradavky nejsou  po kojení  ani oploštělé ani odřené.

Zdravé kojené dítě nepotřebuje do 4–6 měsíců žádné další tekutiny, potraviny či jiné mléko s výjimkou lékařsky indikovaných  případů.

 

Autoři: prof. MUDr. Tomáš Honzík PhD., prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.,