Krvácení v těhotenství

Krvácení v těhotenství - obrázek
Krvácení v těhotenství - obrázek

Každé krvácení nebo krvavý výtok z dělohy v průběhu těhotenství je varovný příznak. Každé krvácení v těhotenství vyžaduje neodkladné vyšetření a léčení podle příčiny.

Krvácení v první polovině těhotenství je nejčastěji prvním příznakem hrozícího nebo probíhajícího potratu. Krvácení může být i velmi silné. Mimoděložní těhotenství je velmi závažný stav, kdy nebývá naděje na zdárný vývoj dítěte, ale který vážně ohrožuje zdraví ženy. Bývá provázeno obvykle slabým krvácením a bolestmi v pod břišku.

Mezi jiné příčiny krvácení, které jsou v těhotenství méně časté, patří choroby děložního hrdla. Tato krvácení bývají slabší, často formou hnědavého výtoku nebo »špinění«.

Krvácení ve druhé polovině těhotenství bývá nejčastěji krvácení z důvodů poruchy placenty. Krvácení nastává z jejího nesprávného uložení nebo jen z okraje anebo při jejím předčasném odlučování ze stěny dělohy. Asi třetinu příčin krvácení se nepodaří objasnit.

Krvácení jsou různé intenzity. Mohou být až velmi prudká, kdy žena může upadnout do šoku ze ztráty velkého množství krve. Dítě pak může v děloze odumřít v důsledku nedostatku kyslíku.

Velmi často nezbývá než těhotenství ukončit císařským řezem. Žena pak musí být delší dobu sledována, obvykle na jednotce intenzivní péče (JIP). Krvácení v těhotenství může způsobit poruchu krevní srážlivosti. Léčba tohoto stavu je sice velmi drahá a náročná, ale obvykle bývá úspěšná.

 
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015