Preeklampsie neboli pozdní gestóza

Preeklampsie neboli pozdní gestóza - obrázek
Preeklampsie neboli pozdní gestóza - obrázek

Než budeme hovořit o pozdní gestóze, je potřebné vysvětlit, čemu se říká rané gestózy. Jedná se o zdravotní komplikace v I. a ve II. trimestru těhotenství, které se projevují nucením ke zvracení (odborně nauzeou), zvracením a zvýšenou tvorbou slin (odborně ptyalismem). Objevují se koncem prvního měsíce a mizí ve čtvrtém měsíci těhotenství. Jejich závažnost a důsledky (ztráta tekutin a minerálů, úbytek tělesné hmotnosti, porucha látkové výměny) jsou různého stupně. Vážnějšími formami bývají postiženy ženy poprvé těhotné, těhotné ženy s více plody, diabetičky a ženy neurotické.

Preeklampsie se může vyvinout u ženy do té doby zcela zdravé. Postiženy bývají převážně starší ženy, které budou rodit poprvé, dále ženy s mnohočetným těhotenstvím a matky s nadměrným zmnožením plodové vody.

Často se nemoc vyvine u ženy, která již před početím trpěla vysokým tlakem, nemocí ledvin, cukrovkou nebo chorobou jater.

Nepochybnou roli u raných gestóz hraje konstituce těhotné, hormonální zdraví těhotné, negativní postoj ženy ke stávajícímu těhotenství, eventuálně úzkostné neurózy a konfliktní situace.                               

Příznaky preeklampsie
1) Bolesti hlavy
2) Poruchy vidění
3) Vysoký krevní tlak
4) Zvracení
5) Bolesti v podžebří
6) Bílkovina v moči
7) Otoky, zejména dolních končetin

Příznaky preeklampsie

 

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je porucha ve III. trimestru těhotenství. Projevuje se příznaky, které svědčí o změnách v oblasti cév a ledvin, a to:
→ E – otoky (odborně edémy),
→ P – bílkovinou v moči (odborně proteinurie),
→ H – zvýšeným krevním tlakem (odborně hypertenze). Proto byl donedávna tento stav označován odborně jako EPH-gestóza nebo toxémie, nyní se přechází k označení preeklampsie.

Preeklampsie začíná obvykle zvýšením krevního tlaku v šestém měsíci těhotenství, zřídka dříve, a nálezem bílkoviny v moči. Otoky jsou příznakem preeklampsie tehdy, přetrvávají-li na dolních končetinách po nočním klidu nebo postihují-li i břicho, horní končetiny a obličej.

Na tyto příznaky mohou navázat další poruchy: bolesti hlavy, nevolnost, nucení na zvracení, zvracení, bolesti v nadbřišku, neklid či zaujatost, poruchy vidění, zejména nejasné vidění, zúžení zorného pole a tmavé skvrny v zorném poli. Takový stav je již velmi závažný.

Těhotné s příznaky preeklampsie jsou považovány za rizikové, častěji se u nich může vyskytnout předčasné odloučení placenty a poruchy krevní srážlivosti. Těžké formy preeklampsie ovlivní vývoj plodu. Způsobí nejprve poruchu funkce placenty, ta se hůře prokrvuje, a dítě je méně zásobeno kyslíkem a živinami, častěji má nižší hmotnost.

Matka s preeklampsií musí být pečlivě sledována v poradně pro riziková těhotenství. Provádějí se opakovaná ultrazvuková vyšetření plodu, jedině ta dokážou odhalit dobu, kdy je dítě špatně zásobeno okysličenou krví s potřebnými živinami a kdy začíná strádat. Při těžších formách preeklampsie, zejména při nadměrném vzestupu krevního tlaku matky, je nutná její hospitalizace. Z důvodů ohrožení jejího zdraví a často i zdraví dítěte se většinou ukončuje těhotenství císařským řezem.

V konečném stadiu může preeklampsie vyústit v eklampsii, což je záchvat křečí s následným stavem hlubokého bezvědomí.

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotentví, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015