Výhody mateřského mléka a kojení

Výhody mateřského mléka a kojení - obrázek
Výhody mateřského mléka a kojení - obrázek

Dnes startuje Světový týden kojení, ten letošní je zaměřen na dopad kojení na životní prostředí, změnu klimatu a na nutnost chránit, propagovat a podporovat kojení pro zdraví planety a jejích obyvatel.

Na našich sránkách se i my budeme celý týden věnovat problematice kojení.

Hlavním tématem roku 2020 je
"Podporujte kojení pro zdravější planetu.“

 

Kojení představuje přirozený způsob výživy dítěte. Je prokázáno, že výlučné kojení po dobu alespoň čtyř měsíců má při srovnání s náhradní mléčnou výživou či částečným kojením řadu výhod pro matku i dítě.

Kojení je důležité i z hlediska psychologického – prohlubuje emocionální vazbu matky a dítěte, které se cítí v kontaktu s matkou bezpečně. Pokud má matka dostatek mateřského mléka a dítě dobře prospívá, musí být kojení podporováno.

V poslední době se však stále častěji setkáváme s postojem  »kojit za každou cenu«, který je dle našeho názoru spíše kontraproduktivní. Pominemeli únavu a vyčerpání matky usilovně se snažící o laktaci, nedostatek mateřského mléka může být rizikový i pro dítě, které trpí nedostatkem živin. V dnešní době existuje celá řada kvalitních umělých formulí, které v případě nemožnosti kojení či neprospívání  dítěte efektivně doplní či nahradí mateřské mléko.

 

Autoři: prof. MUDr. Tomáš Honzík PhD., prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.,